Przykładowe biznes plany – skąd je brać?

Szykując się do startu swojego pierwszego (lub kolejnym, opartym na nowym pomyśle) biznesu, chcąc zminimalizować ryzyko niepowodzenia, przygotowania powinniśmy rozpocząć od napisania biznes planu. Nie każdy miał styczność z takimi projektami, dlatego przykładowe biznes plany to jest to od czego powinno się zacząć zgłębianie wiedzy z biznesplanowania. W Internecie mnóstwo jest informacji o tym co to właściwie jest biznes plan i jak brzmi jego fachowa definicja, jak powinien wyglądać schemat typowego biznes planu, jakie są jego podstawowe elementy itp. itd. Nie zmienia to jednak faktu, że najlepiej pracuje się na żywym organizmie, którym w tym przypadku będzie przykładowy, gotowy biznes plan.

Gotowe biznes plany z Internetu

Wbrew pozorom temat nie jest łatwy. Internet zalany jest artykułami z wiedzy wszelakiej. Jednak dostęp do przykładowych biznes planów, które reprezentują sobą jakość co najmniej akceptowalną, jest najczęściej płatny. Z drugiej strony, jeśli startujemy z biznesem i nie stać nas na 300-400 na zakup kilku gotowych biznes planów to poważnie powinniśmy zastanowić się nad podejściem do inwestowania w siebie i własną przyszłość. Tak, zdobyta wiedza to inwestycja na przyszłość. A umiejętność przygotowania biznes planu jest niesłychanie istotną umiejętnością, zwłaszcza wtedy, gdy planujemy nasz pierwszy biznes. Analizując gotowe, przykładowe biznes plany możemy zwrócić uwagę na elementy planowania, które nigdy by nam do głowy nie przyszły, a które mogą okazać się fundamentem naszego być-albo-nie-być na rynku. Niech biznes plan będzie kwintesencją pomysłu na nową działalność gospodarczą, jego analizą SWOT, omówieniem etapów realizacji, projekcją możliwych scenariuszy, prognozą zysków i strat.

Przykładowe biznes plany z naszym pomysłem na biznes

Punktem wyjścia do napisania biznes planu jest pomysł na biznes. Nie zawsze uda nam się znaleźć przykładowy biznes plan, który napisany jest dokładnie pod nasz pomysł na biznes. Nie przejmuj się nawet wtedy, gdy nie znajdziesz gotowego biznes planu pod biznes choćby podobny do Twojego. Najważniejsze jest to, aby zapoznać się ze strukturą biznes planu. Należy zwrócić uwagę na jego najważniejsze elementy, sposoby badania rynku, najistotniejsze wzory analizy finansowej. Od lat należę do różnych grup biznesowych m.in. na Facebooku i często zauważam, że osoby piszące tam o problemach z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie potrafią odróżnić marży od narzutu. Jak oni badają zyskowność swoich biznesów nie mając tak podstawowej wiedzy?!

Biznesplan – ryzyko inwestycyjne – wiedza

Każdy nowy biznes to inwestycja i jak każda inwestycja obarczony jest ryzykiem. Lokujemy w nim swoje oszczędności, czasami środki pozyskane z kredytów, czasami pieniądze pożyczone od rodziny czy znajomych. Bez znajomości podstaw działania biznesu narażamy się na straty oraz dodatkowy, niepotrzebny stres. Dlatego lektura pt. „(Przykładowe) biznes plany” to punkt wyjścia do zdobycia podstawowej wiedzy z kategorii „Moja pierwsza działalność gospodarcza”. I nie mam tu na myśli jakiegoś konkretnego poradnika o tym tytule, a lekturę kilku przykładowych biznes planów. Biznes plan powinien być punktem wyjścia w planowaniu pierwszego, drugiego czy kolejnego przedsięwzięcia.

Przykładowe biznes plany pod kredyt bankowy, dotację z UE lub dotację z Urzędu pracy

Wszystkie powyższe dywagacje dotyczą sytuacji, gdy biznes plan przygotowujemy dobrowolnie, aby w zaciszu własnego domu ocenić opłacalność planowanej działalności gospodarczej. Są jednak sytuacje, gdy biznes plan jest obligatoryjny i przygotować go po prostu musimy np. starając się o kredyt w banku lub dotację (z funduszy Unii Europejskiej lub Urzędu Pracy). O ile banki najczęściej zadowalają się klasycznym biznes planem o typowych dla takiego projektu elementach, o tyle biznesplany pod dotację z UE/UP często mają formę różnego rodzaju tabelek, które należy uzupełnić. Dostajemy kilka-kilkanaście stron pytań (otwartych, obliczeniowych), na które odpowiadamy. Niestety oceniane są one na podstawie szablonów i jedno słowo lub jego brak może zdecydować o dodatkowym punkcie lub jego braku. Nie zawsze biznes plany pod dotacje mają taką formę, ale są jednak często spotykane.

W Internecie jest sporo stron oferujących przykładowe biznes plany – jedne z nich są lepsze, inne gorsze – jak to bywa w Internecie. Na stronie www.abc-ekonomii.net.pl (która podlinkowana jest wyżej), która jest stroną skierowaną przede wszystkim dla studentów ekonomii, finansów, bankowości i tematów pokrewnych, znajdziesz około 20 biznes planów, a ich liczba rośnie. Warto też do nich napisać wiadomość email, bo w swojej bazie mają ponad 100 biznes planów, jednak z powodu braku czasu tylko część umieszczona jest na stronie.

Działalność niezarejestrowana – jak zacząć i gdzie ją zgłosić?

Działalność niezarejestrowana to nie działanie w szarej strefie i bynajmniej nie jest to niepłacenie podatków. Z kolei „zgłaszanie” takiej działalności to nie jest pisanie donosu do skarbówki na osobę działającą w oparciu o działalność niezarejestrowaną 🙂

Czym jest działalność niezarejestrowana?

Działalność niezarejestrowaną można porównać do wersji demo prowadzenia firmy. Prowadzenie takiej działalność reguluje Ustawa Prawo Przedsiębiorców z 26.03.2018 r., opublikowana 30.03.2018 r. w Dzienniku Ustaw.

Jeśli masz pomysł na biznes np. sklep online – chcesz otworzyć sklep z odżywkami dla sportowców, to możesz to zrobić i w pełni legalnie prowadzić taki sklep, o ile zapłacisz podatek dochodowy.

Działalność niezarejestrowana ma kilka zasad, których należy przestrzegać, ale ten temat poruszymy w kolejnym wpisie. Dziś wymienię najważniejszą z zasad.

Działalność niezarejestrowaną możesz prowadzić tak długo, aż Twoje miesięczne przychody (nie dochód i nie zysk) czyli wszystkie pieniądze, które wygeneruje Twój wspomniany sklep z odżywkami, nie przekroczą kwoty 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Na dzień 1 lipca 2023 r. jest to 2700 zł. Jest to spory krok do przodu ponieważ do 1 lipca było to 50%, nie 75%.

Gdy kwota t2700 zł zostanie przekroczona to należy zarejestrować działalność gospodarczą.

Działalności niezarejestrowanej nie trzeba nigdzie zgłaszać. Musisz jednak pamiętać o rozliczeniu dochodów w rocznym PIT i zapłaceniu podatku dochodowego. To tyle. Co ważne: nie musimy płacić składek ZUS i podatku VAT.

Co do podatku VAT od działalności niezarejestrowanej jest w Internecie pewien bałagan informacyjny. O ile wszyscy są zgodni, że od działalności handlowej nie trzeba go odprowadzać, o tyle w przypadku usług zdania są podzielone. Jeśli chcesz zdecydować się na działalność handlową poszukaj wiarygodnej interpretacji lub poproś o nią swój Urząd Skarbowy. Może w Internecie pojawią się wkrótce jakieś wiarygodne i jednoznaczne informacje na ten temat.

To na razie tyle. Więcej informacji o działalności niezarejestrowanej pojawi się wkrótce, w osobnym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *