Szykując się do startu swojego pierwszego (lub kolejnym, opartym na nowym pomyśle) biznesu, chcąc zminimalizować ryzyko niepowodzenia, przygotowania powinniśmy rozpocząć od napisania biznes planu. Nie każdy miał styczność z takimi projektami, dlatego przykładowe biznes plany to jest to od czego powinno się zacząć zgłębianie wiedzy z biznesplanowania. W Internecie mnóstwo jest informacji o tym co to właściwie jest biznes plan i jak brzmi jego fachowa definicja, jak powinien wyglądać schemat typowego biznes planu, jakie są jego podstawowe elementy itp. itd. Nie zmienia to jednak faktu, że najlepiej pracuje się na żywym organizmie, którym w tym przypadku będzie przykładowy, gotowy biznes plan.
Gotowe biznes plany z Internetu
Wbrew pozorom temat nie jest łatwy. Internet zalany jest artykułami z wiedzy wszelakiej. Jednak dostęp do przykładowych biznes planów, które reprezentują sobą jakość co najmniej akceptowalną, jest najczęściej płatny. Z drugiej strony, jeśli startujemy z biznesem i nie stać nas na 300-400 na zakup kilku gotowych biznes planów to poważnie powinniśmy zastanowić się nad podejściem do inwestowania w siebie i własną przyszłość. Tak, zdobyta wiedza to inwestycja na przyszłość. A umiejętność przygotowania biznes planu jest niesłychanie istotną umiejętnością, zwłaszcza wtedy, gdy planujemy nasz pierwszy biznes. Analizując gotowe, przykładowe biznes plany możemy zwrócić uwagę na elementy planowania, które nigdy by nam do głowy nie przyszły, a które mogą okazać się fundamentem naszego być-albo-nie-być na rynku. Niech biznes plan będzie kwintesencją pomysłu na biznes, jego analizą SWOT, omówieniem etapów realizacji, projekcją możliwych scenariuszy, prognozą zysków i strat.
Przykładowe biznes plany z naszym pomysłem na biznes
Punktem wyjścia do napisania biznes planu jest pomysł na biznes. Nie zawsze uda nam się znaleźć przykładowy biznes plan, który napisany jest dokładnie pod nasz pomysł na biznes. Nie przejmuj się nawet wtedy, gdy nie znajdziesz gotowego biznes planu pod biznes choćby podobny do Twojego. Najważniejsze jest to, aby zapoznać się ze strukturą biznes planu. Należy zwrócić uwagę na jego najważniejsze elementy, sposoby badania rynku, najistotniejsze wzory analizy finansowej. Od lat należę do różnych grup biznesowych m.in. na Facebooku i często zauważam, że osoby piszące tam o problemach z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie potrafią odróżnić marży od narzutu. Jak oni badają zyskowność swoich biznesów nie mając tak podstawowej wiedzy?!
Biznesplan – ryzyko inwestycyjne – wiedza
Każdy nowy biznes to inwestycja i jak każda inwestycja obarczony jest ryzykiem. Lokujemy w nim swoje oszczędności, czasami środki pozyskane z kredytów, czasami pieniądze pożyczone od rodziny czy znajomych. Bez znajomości podstaw działania biznesu narażamy się na straty oraz dodatkowy, niepotrzebny stres. Dlatego lektura pt. „(Przykładowe) biznes plany” to punkt wyjścia do zdobycia podstawowej wiedzy z kategorii „Moja pierwsza działalność gospodarcza”. I nie mam tu na myśli jakiegoś konkretnego poradnika o tym tytule, a lekturę kilku przykładowych biznes planów. Biznes plan powinien być punktem wyjścia w planowaniu pierwszego, drugiego czy kolejnego przedsięwzięcia.
Przykładowe biznes plany pod kredyt bankowy, dotację z UE lub dotację z Urzędu pracy
Wszystkie powyższe dywagacje dotyczą sytuacji, gdy biznes plan przygotowujemy dobrowolnie, aby w zaciszu własnego domu ocenić opłacalność planowanej działalności gospodarczej. Są jednak sytuacje, gdy biznes plan jest obligatoryjny i przygotować go po prostu musimy np. starając się o kredyt w banku lub dotację (z funduszy Unii Europejskiej lub Urzędu Pracy). O ile banki najczęściej zadowalają się klasycznym biznes planem o typowych dla takiego projektu elementach, o tyle biznesplany pod dotację z UE/UP często mają formę różnego rodzaju tabelek, które należy uzupełnić. Dostajemy kilka-kilkanaście stron pytań (otwartych, obliczeniowych), na które odpowiadamy. Niestety oceniane są one na podstawie szablonów i jedno słowo lub jego brak może zdecydować o dodatkowym punkcie lub jego braku. Nie zawsze biznes plany pod dotacje mają taką formę, ale są jednak często spotykane.